قبول شدگان دکتری پیام نور معترض به افزایش بی رویه شهریه/ مسئولان دانشگاه انکار می‌کنند | استاد زانیس


قبول شدگان دکتری پیام نور معترض به افزایش بی رویه شهریه/ مسئولان دانشگاه انکار می‌کنند

در حالی که دانشجویان ورودی جدید دانشگاه پیام نور در دوره دکتری از افزایش ناگهانی و ۱۰۰ درصدی شهریه خبر می دهند و از عدم اطلاع رسانی به موقع و مناسب دانشگاه در این باره گله دارند، مسئولان دانشگاه پیام نور این موضوع را کتمان و عنوان می کنند شهریه ها تنها ۱۵ درصد افزایش یافته اند.
ثبت نام دانشجویان جدید الورود مقطع دکتری دانشگاه پیام نور از هفته آینده در سامانه گلستان این دانشگاه آغاز می شود، این در حالیست که عده ای از دانشجویان ورودی سال تحصیلی جدید از افزایش ۱۰۰ درصدی رقم شهریه خبر می دهند.

یادآور می شود، هیأت امنای دانشگاه پیام نور که عموماً ریاست آن را وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر عهده دارد برای سال تحصیلی جدید این دانشگاه افزایش ۱۵ درصدی شهریه را برای تمام دوره ها تصویب کرد اما این افزایش برای دانشجویان دکتری به ۱۵ درصد اکتفا نکرد و بر اساس پیگیرییها و اعلام ورودیهای جدید، افزایش شهریه دکتری برای امسال به عددی نزدیک به ۱۰۰ درصد رسیده است.
خاطرنشان می شود، از آذرماه سال گذشته کامران دانشجو – وزیر پیشین علوم، با صدور حکمی اعلام کرد که رئیس دانشگاه پیام نور قائم مقام وی در هیأت امنا می شود از این رو به نظر می رسد که وزرات علوم از تصمیم دانشگاه درباره افزایش شهریه بی اطلاع باشد.
دانشگاه پیام نور هنوز رقم شهریه سال تحصیلی جدید را برای دانشجویان جدیدالورود دکتری اعلام نکرده است اما برخی از مراکز این دانشگاه اعلام کردند که رقم شهریه ثابت از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سال ۹۱ به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در سال جاری رسیده و به عبارتی دو برابر شده است.
یکی از این مراکز اعلام کرد که بر مبنای ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، هر ساله ۱۵ درصد به این عدد افزوده خواهد شد.
اکثر پذیرفته شدگان گله می کنند که اگر جدول شهریه امسال زودتر مشخص می شد شاید بسیاری از دانشجویان پیام نور را انتخاب نمی کردند، آنان از سوی دیگر نگران انصراف خود از تحصیل هستند به این دلیل که انصرافیهای دکتری حق شرکت در کنکور سال بعد این مقطع را ندارند.
پیگیریه نشان می دهد که شهریه ثابت دانشجویان دکتری در رشته های علوم انسانی، ریاضی و آمار همچنین مهندسی صنایع و سایر رشته ها از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تجاوز کرده که جزئیات ارقام سال گذشته در سامانه pnu.phd.ac.ir قابل مشاهده است.
همچنین شهریه متغیر به ازای هر واحد درسی ۲۵۰ هزار تومان برای سال گذشته بود که این رقم برای سال جاری به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
در کل، با حساب افزایش ۱۵ درصدی که هر سال قرار است به رقم شهریه ثابت افزوده شود دانشجویان دکتری باید تا پایان تحصیل رقمی بیش از ۴۰ میلیون تومان برای یک دوره دکتری پرداخت کنند. که این رقم معادل تحصیل در دکتری پردیسهای خودگردان یا همان پولی دانشگاههای دولتی است.
به گفته دانشجویان معترض به شهریه های دانشگاه پیام نور، افزایش بی رویه شهریه دانشجویان دکتری برای سال تحصیلی جدید در حالی اعمال شده که دانشگاه پیام نور، هیچ اقدامی در توسعه امکانات و تجهیزات دانشجویان دکتری نکرده است.
یکی از این دانشجویان که امسال با مشکل شهریه مواجه شده، اعلام کرد که ساختمانی کوچک در گوشه ای از تهران برای تحصیل دانشجویان جدیدالورود در نظر گرفته شده که حتی برای یک مهدکودک هم مناسب نیست.
دانشگاه پیام نور اما این اعتراضات را بی جواب گذاشته و اعلام کرده شهریه تمام مقاطع حتی برای ورودیهای جدید هم تنها ۱۵ درصد افزایش یافته است.
از سوی دیگر یکی از مسئولان این دانشگاه که نخواست نامش اعلام شود اعلام کرد که هیأت امنای دانشگاه پیام نور، تصمیم دیگری برای ورودیهای امسال دکتری گرفته و شهریه را از ۱۵ درصد بیشتر، افزایش داده است و علت این امر را هم یکسان نبودن دخل و خرج دانشگاه عنوان کرده است.
تماس ما با حسن زیاری – رئیس دانشگاه پیام نور بی نتیجه ماند و وی پاسخ این سوال را به معاون اداری مالی واگذار کرد، تماسها با معاون اداری مالی پیام نور طی چند روز گذشته نیز بی پاسخ مانده است.
منبع: پرتال اخبار پیام نور



ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *