ایجاد کانون فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در تهران | استاد زانیس


ایجاد کانون فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در تهران

تا پایان سال جاری کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام‌نور در استان تهران ایجاد می‌شود. اعضای این کانون متشکل از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه پیام‌نور خواهند بود.
دکتر فرشاد ابراهیم‌پور رئیس‌دانشگاه پیام‌نور استان تهران گفت: در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات دانشگاهی و همچنین به کارگیری روش‌های نوین علمی، استفاده از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه پیام‌نور برای تدریس در اولویت برنامه این دانشگاه است.
وی می‌افزاید: برای افزایش سطح علمی دانشگاه، توسعه رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا در ۱۱ رشته، توسعه تحصیلات تکمیلی و توسعه آموزش‌های الکترونیک و تحصیلات عالیه ازجمله برنامه‌های این دانشگاه است.
به گفته وی‌،دانشگاه پیام نور در چندسال گذشته شاهد تحولات عظیم در چهارمحور، مدیریت راهبردی، اصلاح ساختار و بهبود روش‌ها، ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی و توسعه فعالیت‌های عمرانی و تجهیزاتی بوده است.
وی تصریح می‌کند: در حوزه مدیریت راهبردی هم تحولات عظیم در حوزه دانشجویی و هم در حوزه هیأت علمی اتفاق افتاده به گونه‌ای که در ابتدای شروع به کار دولت نهم، مجموع دانشجویان استان تهران کمتر از ۱۰ هزار نفر بودند اما امروز این تعداد به ۱۳۰ هزار نفر افزایش یافته است.
ابراهیم‌پور می‌گوید: از آنجا که یکی از دغدغه خانواده‌ها، تحصیلات عالی فرزندانشان است، دولت در این مدت توانسته در راستای عدالت آموزشی با ایجاد ظرفیت به‌وسیله دانشگاه پیام نور به این مهم دست یابد و امروز شاهد این هستیم که تعداد داوطلبان در مقطع کارشناسی با تعداد صندلی‌ها برابری می‌کند و ظرفیت ایجاد شده پاسخگوی داوطلبان است.
وی به حوزه هیأت علمی اشاره می‌کند و می‌گوید: در حوزه هیأت علمی در گذشته ۱۰۰ نفر عضو هیأت علمی بودند اما امروز این تعداد به ۳۲۰ نفر رسیده که به‌صورت تمام‌وقت و ۲ هزار نفر به‌صورت پاره‌وقت همکاری می‌کنند. این در حالی است که قبل از این گروه آموزشی وجود نداشت اما امروز ۳۹ گروه در این حوزه فعالیت و به امور دانشجویان رسیدگی می‌کنند.
به گفته وی در حال حاضر ۸۰۰ رشته محل در استان تهران در دانشگاه پیام نور وجود دارد که در گذشته کمتر از ۶۰ رشته محل بود. به طور کل در استان تهران حدود ۱۶ درصد از دانشجویان استان تهران در دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کنند و در کل ۵/۱۰ درصد از کل دانشجویان کشور در تهران مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران خاطرنشان می‌کند: از ابتدای دولت نهم تاکنون ۳۶ مرکز آموزشی در تهران دایر شده است که هر مرکز به ۴ مرکز تبدیل شده و جهش در این حوزه یکی از دستاوردهای مهم دولت بوده است.
وی مکانیزه کردن امور دانشجویان برای تسهیل در رفت و آمد آنها را از جمله اقدامات مؤثر می‌داند و می‌گوید: کوچک‌سازی ستاد استان برای مستقل شدن و پرداخت وام دانشجویی با افزایش پنج برابری از دیگر موفقیت‌هایی بوده که دانشگاه پیام نور توانسته در این مدت به آن دست یابد.
وی می‌افزاید: در این مدت بالغ بر ۱۰۰درصد منابع عمرانی دانشگاه توسعه یافته. علاوه بر آن خرید چند ساختمان در شهر تهران نیز صورت گرفته و از نظر تملک زمین بالغ بر یک میلیون متر مربع به زمین دانشگاه پیام نور اضافه شده است.
وی نوسازی و بهسازی واحدهای دانشگاهی را از جمله برنامه مهم می‌داند که در این مدت به آن توجه ویژه شده است.
ابراهیم‌پور به ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه اشاره می‌کند و می‌گوید: ما امروز شاهد هستیم که در برخی رشته‌ها مثل کشاورزی، هنر و علوم پایه و تعدادی از رشته‌های علوم انسانی داوطلب کمتری داریم که به دلیل بازکار و علاقه‌مندی آنها ظرفیت دانشجو با تعداد پذیرش همخوانی ندارد. اما در رشته‌هایی مثل فنی و مهندسی، مدیریت، روانشناسی و حسابداری تعداد متقاضی بیش از ظرفیت دانشگاه است.
وی می‌افزاید: یکی از برنامه‌های مهم دانشگاه تخصصی کردن رشته‌ها و توسعه رشته‌هایی است که متقاضی زیادی دارد و باید به نیاز جامعه پاسخ داد و براساس نیاز دانشجو جذب کرد اما در برخی رشته‌ها چون در جامعه اشباع شده، باید به سراغ رشته‌های نو رفت.
به گفته وی، در دانشگاه پیام نور برخی رشته‌ها مثل اقتصاد اسلامی، مدیریت آب و خاک، مهندسی برق و پلیمر و نفت وجود نداشت اما امروز در این رشته‌ها دانشجو می‌پذیریم.
وی تصریح می‌کند: برای ایجاد رشته‌های جذاب، باید ابتدا بسترهای لازم و زیرساخت‌های آن فراهم شود. در حال حاضر در ۸۰ درصد از رشته‌ها داوطلبان می‌توانند به راحتی وارد دانشگاه شوند و در ۲۰ درصد از رشته‌ها رقابت سنگین است.
رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران درباره میزان شهریه این دانشگاه می‌گوید: یکی از افتخارات دانشگاه این است که با کمترین هزینه توانسته علاقه‌مندان بسیاری را به تحصیل در استان تهران فراخواند و امروز می‌بینیم که شهریه این دانشگاه یک پنجم سایر دانشگاه‌هاست. دانشگاه پیام نور یک دانشگاه کتاب‌محور است و تلاش می‌کنیم تا با استفاده از راهکارهای مناسب سهم هزینه دانشگاه را در سبد خانوارها کم کنیم.
وی خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر مدرک تحصیلی دانشجویان پیام نور از اعتبار خاصی برخوردار است و هیچ تمایزی با سایر دانشگاه‌ها ندارد و دانشجویان این دانشگاه از نظر سطح سواد با بهترین دانشگاه‌های کشور برابری می‌کنند.
در صورتی که سوالی در رابطه با این خبر دارید میتوانید با مرکز مشاوره تلفنی پیام نور تماس بگیرید:
تماس از استان تهران : 9092301611
تماس از سایر شهرهای ایران : 9099071612

منبع: پرتال اخبار پیام نور
 ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *