راهنمای استفاده از نرم افزارهای استاد زانیس | استاد زانیس


راهنمای استفاده از نرم افزارهای استاد زانیس

در نرم افزارهای استاد زانیس، تلاش بر این بوده که طراحی محیط کاربری برنامه به ساده‌ترین شکل ممکن صورت پذیرفته و استفاده از قابلیت‌های برنامه به سادگی و بدون نیاز به آموزش امکان‌پذیر باشد. با این وجود، در این متن راهنما، به معرفی بخش‌های مختلف نرم‌افزار پرداخته و برخی نکات ریز در کار با آن را بازگو خواهیم کرد.
در این راهنما، از تصاویر مربوط به محیط کاری نرم افزار استاد ساختمان‌های گسسته استفاده شده است. مطالب ذکر شده، در همه محصولات استاد زانیس صادق است. چنانچه پس از مطالعه این متن، همچنان در استفاده بخشی از نرم افزار استاد زانیس با سوالی مواجه شدید، همکاران ما در بخش پشتیبانی با کمال میل آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

فهرست مطالب
صفحه ورود کاربر
صفحه اصلی نرم افزار
آموزش
آزمون‌ساز
تمرین
تنظیمات کاربری
درباره نرم افزار

صفحه ورود کاربر
با کلیک روی آیکن نرم‌افزار و پس از نمایش لوگو استاد، چنانچه قبلا نرم‌افزار را به درستی نصب و فعال کرده باشید، با صفحه ورود کاربر مواجه خواهید شد.

صفحه ورود به نرم افزار

نام کاربری: نرم افزار استاد زانیس، قابلیت استفاده توسط چند نفر با نام‌های کاربری مختلف را داراست. در این حالت، اطلاعات مربوط به هر کاربر، از جمله گزارشات آزمون، به صورت جداگانه ثبت شده و قابل پیگیری است.
کلمه عبور: هر کاربر در نرم افزار استاد زانیس می‌تواند برای خود کلمه عبور انتخاب کرده و فقط خود به اطلاعات کاربری و سوابق آزمون دسترسی داشته باشد.

نام کاربری پیش‌فرض نرم افزار استاد زانیس، student بوده و کلمه عبور ندارد.

حالت کامل و خلاصه نکات مهم:
یکی از قابلیت‌های مهم نرم‌افزار استاد زانیس، امکان طی روند آموزشی به صورت کامل و یا تنها مطالعه بخش‌های مهم و پرسوال درس می‌باشد. در حالت خلاصه نکات مهم، دانشجو فقط بخش‌های مهم فیلم‌های آموزشی تدریس اساتید را مشاهده نموده و می‌تواند در زمان کمتری به یادگیری درس بپردازد. این روش، زمانی که فرصت کافی برای مطالعه کامل درس وجود ندارد و یا مرور نکات مهم درس در نزدیکی امتحان بسیار مناسب است.
لازم به ذکر است که در حالت خلاصه نکات مهم، دسترسی به تمامی امکانات بخش‌های آزمون‌ساز، تمرین و... امکان پذیر بوده و تلخیص مطلب تنها منحصر به فیلم‌های آموزشی است.

ایجاد کاربر جدید:
برای ایجاد کاربر جدید در نرم افزار استاد زانیس، در صفحه ورود کاربر روی کلید «کاربر جدید» کلیک کرده، در صفحه باز شده کادرهای خالی را با اطلاعات موردنیاز تکمیل کنید. سپس کلید ثبت کاربر را بفشارید.

صفحه ساخت کاربر جدید

در صفحه ثبت کاربر جدید، تنها پر کردن کادر «نام کاربری» که برای ورود به نرم افزار موردنیاز می‌باشد، الزامی است.

در نام کاربری تنها می‌توانید از حروف الفبای انگلیسی و اعداد استفاده کنید.

صفحه اصلی نرم افزار
از طریق صفحه اصلی نرم افزار می‌توانید به دیگر بخش‌ها دسترسی داشته باشید. این صفحه کاملا واضع بوده و نیازی به شرح ندارد.

صفحه اصلی نرم افزار

آموزش
بخش آموزش، شامل امکانات لازم برای یادگیری درس بوده، شامل قسمت‌های فیلم‌های آموزشی، آزمون موضوع و اسلاید می‌باشد.
برای استفاده هر کدام از این قسمت‌ها، کافی است در منوی اصلی آموزش، فصل و سپس بخش موردنظر را انتخاب کرده، به دلخواه وارد هر قسمت شوید.

منوی اصلی صفحه آموزش

پس از بازکردن منوی یک فصل خاص، برای بازگشت به منوی اصلی می‌بایست مجددا روی نام فصل باز شده کلیک کنید.

صفحه آموزش

پس از انتخاب فصل و بخش موردنظر، سمت چپ صفحه، سه آیکون ظاهر خواهد شد که نماینده سه امکان اصلی قسمت آموزش نرم افزار استاد زانیس می باشند.

فیلم‌های آموزشی:
با کلیک روی آیکون اول، می‌توانید فیلم تدریس مبحث انتخاب شده توسط استاتید مجرب استاد زانیس را مشاهده نمایید. در این بخش امکانات اولیه یک پلیر معمولی در اختیار شما قرار گرفته که آن‌ها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

صفحه نمایش فیلم

با کلیک روی آیکون تمام صفحه و یا دو بار کلیک روی تصویر، می‌توانید فیلم‌ها را به صورت فول اسکرین و با کیفیت بالا مشاهده کنید. همچنین امکانات کنترل فیلم در این حالت نیز قابل دسترس است.

نمایش فیلم تمام صفحه

آزمون موضوعی:
یکی از روش‌های موثر برای تست میزان یادگیری و تثبیت آن، حل سوالات مربوط به درس پس از مطالعه آن است. در نرم افزار استاد زانیس، شما می‌توانید پس از مشاهده فیلم و مطالعه هر مبحث، به تعدادی از تست‌های آن در آزمون‌های ترم‌های گذشته پاسخ داده، یادگیری خود را بسنجید.

اسلایدهای آموزشی:
اسلایدهای آموزشی تدریس شده توسط استاد در فیلم‌های آموزشی، در این بخش به صورت جداگانه و برای مطالعه بیشتر قابل دسترس است.

صفحه نمایش اسلاید

در صفحه اسلایدها می‌توانید با کلیک روی دکمه‌های > و < و یا درگ کردن اسلاید به سمت راست یا چپ بین آن‌ها جابجا شوید.

آزمون ساز
یکی از امکانات منحصر به فرد نرم افزار استاد زانیس، آزمون‌ساز پیشرفته برای ایجاد آزمون‌های متنوع با دارابودن بانک سوالات 10 ترم گذشته (حداقل) دانشگاه پیام نور می‌باشد. آزمون‌ساز استاد زانیس شامل سه بخش آزمون جامع، فصل‌ها و ترمی است که پاسخگوی نیازهای مختلف شما خواهد بود.

صفحه آزمون ساز

صفحه آزمون ترمی

آزمون جامع، شامل سوالاتی از همه فصل‌های کتاب درسی خواهد بود که به صورت تصادفی از بانک سوالات استاد زانیس انتخاب می‌شوند. شما می‌توانید تعداد سوالات و سطح دشواری هر آزمون را انتخاب کنید. همچنین این امکان وجود دارد تا تنها به سوالاتی پاسخ دهید که در دفعات قبل با آن‌ها روبرو نشده‌اید.
در آزمون فصل‌ها، شما می‌توانید فصل‌های خاصی را به دلخواه انتخاب کرده، فقط به سوالات آن فصل‌ها پاسخ دهید.
آزمون ترمی، شامل سوالات تستی و تشریحی ترم‌های گذشته دانشگاه پیام نور است.
با انتخاب هر کدام از بخش‌های بالا و سپس کلیک روی کلید «شروع آزمون» وارد محیط آزمون نرم افزار خواهید شد.

صفحه آزمون

در این صفحه با کلیک روی شماره سوالات در لیست سمت راست و یا استفاده از کلیدهای > و < می‌توانید بین سوالات جابجا شوید.
در هر سوال با کلیک روی گزینه مورد نظر، آن گزینه انتخاب شده و با کلیک مجدد از حالت انتخاب خارج می‌شود. همچنین با کلیک روی دکمه  <آزمون به پایان رسیده صفحه نتایج آزمون نمایان خواهد شد. در صفحه سوالات آزمون دکمه «چاپ سوالات» امکان چاپ سوالات این آزمون روی برگه را به شما می‌دهد.
در حین پاسخگویی به سوالات، همواره می‌توانید با نگه داشتن ماوس روی آیکن ساعت، زمان سپری شده از آزمون را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این زمان تنها برای اطلاع کاربر تعبیه شده و آزمون‌ها محدودیت زمانی ندارند.
پس از کلیک دکمه پایان آزمون، اطلاعات مربوط به این آزمون در بانک سوابق آزمون کاربر ثبت شده، جدول نتایج بدست آمده شامل پاسخ‌های شما، پاسخ‌های صحیح و... مشاهده خواهد شد.

جدول نتایج آزمون

کلید «نمودار نتایج»، نتیجه آزمون شما را روی نمودار آورده و با کلیک روی «پاسخ‌های تشریحی»، پاسخ تشریحی سوالات آزمون به همراه پاسخ داده شما توسط خود را خواهید دید.

صفحه پاسخ تشریحی

تمرین
در این بخش می‌توانید تمرینات کتاب درسی به همراه حل تشریحی آن‌ها را مطالعه نمایید.

صفحه تمرین

تنظیمات کاربری

صفحه تنظیمات

تنظیمات: تغییر نام کاربر و کلمه عبور
حذف سوابق: حذف تمام سوابق آزمون‌های گذشته کاربر فعال
حذف کاربر: حذف کامل کاربر فعال و بازگشت به صفحه ورود کاربر
سوابق آزمون: گزارشات آزمون‌های گذشته کاربر، با امکان مشاهده ریز نتایج آزمون‌ها و سوالات هر کدام به همراه پاسخ تشریحی

گزارشات آزمون

با کلیک روی هر ردیف، جدول نتایج آزمون مطابق جدولی که در پایان آزمون دیده‌اید برای شما نمایش داده خواهد شد. همچنین با کلیک روی نمودار مقایسه‌ای می‌توانید آزمون‌های گذشته خود را روی نمودار بر اساس فاکتورهای مختلف با هم مقایسه کنید.

درباره نرم افزار
شامل اطلاعاتی درباره نرم افزار، محصولات استاد زانیس و عزیزانی که در تهیه و تدوین این مجموعه تلاش کرده‌اند.

صفحه درباره ما

صفحه تماس با ما

در صفحه تماس با ما، هنگام اتصال به اینترنت، می‌توانید انتقادات و پیشنهادات، خطاهای احتمالی و یا اشتباهات علمی موجود در بسته آموزشی از نظر خود را با ما در میان بگذارید تا بررسی نسبت به رفع هر چه سریعتر آن‌ها اقدام شود.

 بخش نظرات بسته شده است.