بالاخره درس تنظیم خانواده یا شکوه همسری! | استاد زانیس


بالاخره درس تنظیم خانواده یا شکوه همسری!

بالاخره درس تنظیم خانواده یا شکوه همسری!   

مجتهدزاده: خداحافظی با درس تنظیم خانواده/قدیمی:هیچ برنامه‌ای برای حذف تنظیم خانواده نداریم
در حالی‌که رئیس مرکز امور زنان از خداحافظی با درس تنظیم خانواده و تدریس "شکوه همسری" از سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها خبر داده‌، مسئولان وزارت علوم اعلام کرده‌اند تا زمانی که شورای عالی برنامه‌ریزی برنامه پیشنهاد کمیته‌های تخصصی در خصوص بازنگری بر این درس را تصویب نکند، هیچ برنامه‌ای برای حذف از دانشگاه‌ها نخواهند داشت.
در سال‌های اخیر ضرورت افزایش جمعیت در کشور به مهمترین دغدغه مسئولان کشور مبدل شده است چراکه برطبق اطلاعات مرکز آمار ایران و سازمان ملل که در سال 1385 در خصوص جمعیت ایران منتشر شده، اگر روند فعلی جمعیت ادامه پیدا کند 89 سال دیگر یعنی در سال 1480 جمعیت ایران به 31 میلیون نفر خواهد رسید.
همچنین به گفته محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1480 یعنی زمانی که جمعیت ایران به 31 میلیون نفر برسد، حدود نیمی از جمعیت را سالخوردگان تشکیل می‌دهند و بقیه این جمعیت که حدود 16 میلیون نفر هستند(کودک و نوجوان و جوان و نیروی مخترع، مبتکر و نیروی کار و نیروی نظامی و حفاظت از مرزها) همزمان باید بیشترین انرژی و امکانات خود را صرف نیمه دیگر سالخورده و پیر و ناتوان کنند که این بزرگترین فشار اقتصادی برای کل جامعه است.
این آمار نگران کننده موجب توجه ویژه سیاستگذاران به ویژه آنهایی که در حوزه‌های مختلف اعم از دانشگاهی، زنان و ... فعالیت دارند، شده است.
یکی از نهادهایی که به فکر این افتاده تا درمورد افزایش جمعیت ایران سهمی داشته باشد و به وظیفه خود در این زمینه عمل کند مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است.
مسئولان مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری معتقدند که سیاست‌های کنترل جمعیت در ایران نسخه تجویزی غرب است از این رو لزومی ندارد تا دانشجویان در دانشگاه‌‌ها با روش‌های پیشگیری از بارداری آشنا شوند چرا که در شرایط فعلی، جامعه ایران نیازمند افزایش زاد و ولد است به همین منظور در اقدامی جدید کتابی را با عنوان "روانشناسی ازدواج و شکوه همسری" تألیف غلامعلی افروز آماده کرده تا جایگزین درس تنظیم خانواده در دانشگاه‌ها شود.
با وجود اینکه کتاب "روانشناسی ازدواج و شکوه همسری" تاکنون تنها توانسته به عنوان یک واحد اختیاری آن هم به یک یا دو دانشگاه در سطح کشور راه یابد و وزارت علوم هنوز مجوز حذف واحد تنظیم خانواده و تدریس این کتاب را صادر نکرده است، مریم مجتهدزاده، رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح می‌کند: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تغییر سیاست‌های کاهش جمعیت این مرکز در ستاد ملی خانواده بررسی‌هایی را انجام داد که براساس آن به جای کتاب تنظیم خانواده در دانشگا‌ه‌ها، کتاب "شکوه همسری" از سال تحصیلی جدید تدریس شود.
اما از سوی دیگر وزارت علوم که متولی اصلی تدریس یا حذف کتاب تنظیم خانواده در دانشگاه است اعلام کرده که تا زمانی که شورای عالی برنامه‌ریزی برنامه پیشنهادی کمیته‌های تخصصی در خصوص بازنگری بر این درس را تصویب نکند، هیچ برنامه‌ای برای حذف از دانشگاه‌ها نخواهند داشت.
سعید قدیمی، مديركل برنامه‌ريزي آموزشي وزارت علوم در خصوص صحت گفته‌های رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مبنی بر حذف درس تنظیم خانواده از سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها می‌گوید: کمیته‌‌های تخصصی، بازنگری بر درس تنظیم خانواده را انجام داده‌اند و به محض اینکه شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم برنامه پیشنهادی کمیته‌ها را تصویب کند برای اجرا به دانشگا‌ه‌ها ابلاغ خواهد شد.
وی می‌افزاید: تا زمانی که شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم برنامه پیشنهادی کمیته‌ها را تصویب نکند، هیچ برنامه‌ای برای حذف درس تنظیم خانواده از دوره‌های دانشگاهی نداریم.
حال که سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی چند روزی است آغاز شده باید دید که آیا کتاب شکوه همسری پیروز میدان خواهد شد و کتاب تنظیم خانواده را حذف خواهد کرد یا اینکه مسئولان مرکز امور زنان قبل از تصمیم‌گیری در خصوص اموری که متولی آن نیستند با متولی اصلی حذف درس تنظیم خانواده که وزارت علوم است، هماهنگی کنند؟
منبع: باشگاه دانشجویان دانشگاه پیام نورارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *